Superfoods: co to jest, jakie ma opinie i polskie przykłady

Gdy po raz pierwszy słyszymy słowo superfoods (https://www.bee.pl/9249-superfoods) na myśl przychodzi nam coś egzotycznego, dotąd niespotykanego i o niesłychanych właściwościach. Tymczasem produktu określane jako superżywność bardzo często mamy w swojej kuchni, o czym zapominamy i myślimy o tych pochodzących z odległych dla nas krajów. Faktem jest jednak, że jest to żywność bogata w unikalne składniki, jakich nie spotkamy np. w konwencjonalnym pieczywie, mięsie czy . Dowiedz się co to jest superfoods, jakie opinie mają oraz gdzie szukać takich produktów w polskiej kuchni.

Superfoods: co to jest?

Mianem superfoods nie można określić wszystkiego co zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Na pierwszym miejscu jest budowanie świadomości na temat produktów, które mogą wnieść do naszego życia wiele pożytecznego, o czym niekoniecznie wiedzieliśmy przed usłyszeniem o nich. Jest to zatem termin, którym określa się produkty o właściwościach prozdrowotnych, dużej gęstości odżywczej i stosunkowo niskiej popularności.

Pełnowartościowe produkty z tej grupy coraz częściej możemy spotkać również na polskich półkach sklepowych. Są one niezastąpioną alternatywą dla batonów, czipsów i innych przekąsek o dużej zawartości sodu, węglowodanów prostych i niezdrowych tłuszczy. Wszystko co nazywane jest superfood pochodzi z natury. Najczęściej są to produkty pochodzenia roślinnego. Przez niektórych dostawców są oferowane w formie zmielonej, ale nieprzetworzonej, tak aby zachować pełnię wartości odżywczych.

Superfoods: opinie o produktach z działu superżywności

Superfoods to produkty, które mają dobre opinie wśród osób decydujących się na ich zakup. Ponieważ są bogate wyłącznie w zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone i cenne białko, nie przynoszą skutków ubocznych w postaci problemów z układem pokarmowym. Nie mają też tendencji do zwiększania ryzyka na zapadnięcie na choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy przewlekłe stany zapalne.

Zawarte w superfoods witaminy, minerały, kwasy ALA, przeciwutleniacze powinny być podstawą każdej diety. Współczesne diety oparte głównie na spożyciu mięsa, białego pieczywa mimowolnie wykluczają ich dostarczenie. Według opinii klientów, włączenie do diety superżywności redukuje łaknienie na niezdrowe przekąski i przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia związanym ze zdrowiem fizycznym.

Superfoods: polskie przykłady

Polskie superfoods, które uprawiane są w Polsce i pozyskiwane przez lokalnych rolników są dostępne prawie w każdym sklepie. Zaliczyć można do nich kasze (np. kaszę jaglaną), siemię lniane, natkę pietruszki, aronię, jagody, jarmuż czy orzechy włoskie. Większość z nich sprawdzi się jako dodatek do potraw aniżeli ich baza.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com