Najcenniejsze superfoods

Superfoods to grupa produktów pochodzenia w pełni naturalnego o potwierdzonym działaniu prozdrowotnym. Wszystkie składniki zaliczane do tego zaszczytnego grona, posiadają swoje indywidualne i niezwykle wartościowe dla zdrowia człowieka cechy. Obecnie znanych jest już wiele superfood. Wcielenie ich wszystkich do diety  jest z całą pewnością niemożliwe i raczej niekonieczne dla zachowania pełnego zdrowia na długo. Warto jednak dokładnie zastanowić się, które z nich najlepiej zaspokoją indywidualne potrzeby naszego organizmu i dołączyć je do naszego codziennego jadłospisu.

Acerola

Bardzo popularna w ostatnim czasie stała się acerola. Jest to tropikalna roślina, ceniona przede wszystkim za wyjątkowo dużą zawartość witaminy C. Witamina ta jest bardzo dobrze przyswajalna, dzięki czemu organizm może w pełni wykorzystać ją na własne potrzeby. Acerola spożywana jest najczęściej w postaci ekstraktów i tabletek z owoców rośliny. Działa stymulująco na układ immunologiczny organizmu człowieka, czyli zwiększa odporność. Z tego powodu nierzadko sięga się po nią zimą. Witamina C pełni jednak dodatkową rolę – jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki tlenowe, czyli reaktywne formy tlenu, powstające w naszym organizmie i mające destrukcyjne działanie w stosunku do zdrowych komórek ciała.

Ashwagandha

Nie mniejszą popularnością niż acerola, cieszy się w ostatnim czasie ashwagandha. Nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, że jest to jedno z najlepiej udokumentowanych naukowo superfood. Sama ashwagandha to inna nazwa żeń-szenia indyjskiego. Spożywa się ją głównie w formie tabletek, gdyż czysty proszek ma nieprzyjemny smak. Ashwagandha zawiera związki nazywane witanaloidami. Działają one stymulująco na organizm człowieka. Łagodzą zarówno fizyczne, jak i psychiczne zmęczenie. Niwelują nie tylko samo uczucie znużenia, ale neutralizują negatywne skutki jakie stres wywiera w komórkach naszego organizmu.

Oliwa z oliwek

Dużo można by mówić o najnowszych odkryciach dietetycznego świata, ale nic nie jest w stanie przebić znanej od setek lat oliwy z oliwek. Należy ona do najzdrowszych tłuszczy świata. Nadaje się zarówno do smażenia, jak i do spożywania bez obróbki termicznej – w sałatkach lub zamiast masła. W jej składzie znajdują się głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale wpływają na gospodarkę lipidową naszego ciała. Jej regularne spożywanie zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia, ma działanie przeciwnowotworowe i zwyczajnie wydłuża życie.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com